КОНСПЕКТ УРОКУ
ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА
6 клас
Тема: Квітковий
натюрморт
Мета:
Формувати ключові компетентності:
вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, орієнтуватися в часі та
берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця;
інформаційна компетентність: здатність володіти і оперувати інформацією;
громадянську компетентність: шанобливе ставлення до природи.
Формувати предметні компетентності:
вчити учнів малювати натюрморт, правильно передаючи
розмір, форму, пропорції предметів використовувати різні способи та прийоми;
стимулювати зацікавленість творами світового
мистецтва;
сприяти розвитку образного просторового мислення,
творчих здібностей та фантазії учнів;
виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу,
любов до природи.
Матеріали та
інструменти для учнів: альбом, графітовий
олівець, гумка, фарби (акварель, гуаш), пензлі.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ.
I. Організаційний момент.
- Доброго дня всім. Чи готові ви творчо працювати? У всіх є для цього необхідні
матеріали? Тоді – до роботи! Сьогодні працюємо під девізом
Слайд 1.
Відповідай впевнено! Фантазуй
необмежено! Працюй з віддачею!
II. Актуалізація опорних знань. Гра «Види мистецтва». Пропоную
вам встановити відповідність між терміном і визначенням.
На партах у дітей картки з визначенням видів мистецтва, у
вчителя картки з назвами видів мистецтва. Учні повинні назвати термін, який
відповідає визначенню та прикріпити його на дошку:
Слайд 2.
Види мистецтва
живопис
графіка
скульптура
архітектура
декоративно-прикладне
мистецтво
Вид
образотворчого мистецтва, що відтворює предмети та явища за допомогою фарб;
художнє зображення, створене фарбами на площині (папері, полотні, картоні,
дошці, стіні, склі) - живопис (малярство).
Вид
образотворчого мистецтва основними виражальним засобами
якого є
лінія, пляма. штрх, тон, крапка; малюнок, виконаний олівцем, пером, пензлем,
вуглем тощо – графіка.
Вид образотворчого
мистецтва, твори якого мають
об'ємну, тривимірну форму і виконуються із твердих чи пластичних матеріалів - скульптура.
Мистецтво
проектування будівель; система будівель та споруд, які формують просторове
середовище для життя і діяльності людей відповідно до законів краси - архітектура .
Вид мистецтва, суть якого полягає у виготовленні
предметів, що мають художні якості і призначені для задоволення практичних
потреб (посуд, тканина, меблі) людини, прикрашання житла, парків, архітектурних
споруд - декоративно-прикладне мистецтво.
Кожному
виду образотворчого мистецтва, підпорядковуються певні жанри. Назвіть жанри живопису за картинами (показую
картини - пейзаж, натюрморт, портрет, історичний, побутовий,
батальний, міфологічний, релігійний, казково-билинний, анімалістичний).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Сьогодні на уроці ви поглибите
свої про один із жанрів образотворчого мистецтва та створите натюрморт «Квіти у
вазі» (слайд 3).
Завдання (слайд 4).:
1.
Ознайомитись з історією
виникнення натюрморту
2.
Освоїти техніку його виконання.
3.
Вибрати композицію для власного
натюрморту
4.
Виконати роботу
5.
Проаналізувати виконані роботи.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
-
Пригадайте, що таке натюрморт?
Слайди 5, 6. Натюрморт (фр. «мертва природа») - жанр
образотворчого мистецтва, твори мистецтва з зображенням неживих предметів
(посуду, овочів, фруктів, квітів тощо).
Натюрморт поряд з визначенням
«мертва природа» має
ще одне визначення
- «тихе» або «нерухоме життя».
Слайд 7. Речі,
що оточують людину, привертали увагу художників з давніх-давен, тому ми бачимо
їх у фресках Стародавнього Єгипту й Стародавнього Риму, в середньовічному
живописі на релігійну тематику, в портретах.
Спочатку речі на картині були лише
деталями, як, скажімо, стіл з посудом на фресці «Тайна вечеря» Леонардо да
Вінчі.
До речі, в іконі, стінописі, портреті минулих часів кожен предмет мав особливе значення. Наприклад, біла
троянда чи лілея символізували душевну чистоту, пальма - вічність, людський
череп – смерть. Предмети ніби розповідали глядачеві про свого власника або
доповнювали зміст оповіді.
Слайд 8. Уперше натюрморт набув
самостійного значення в VI ст. в Китаї як «живопис квітів». Квітковий натюрморт - улюблений жанр багатьох живописців. Розмаїття форм і кольорів квітів дає змогу передати неперевершену красу світу природи. Зазвичай
композиція квіткових натюрмортів досить проста: ваза з квітами, яка може доповнюватися фруктами, предметами побуту (посуд, книжки, свічники тощо). Проте саме
квіти - головна «дійова особа» в картині.
У Європі натюрморт виділився в окремий
жанр наприкінці XVI ст. Історію європейського натюрморту розпочала станкова
картина італійського художника Караваджіо «Кошик з фруктами» (1590-ті роки).
У
XVII ст. натюрморт набув поширення в мистецтві країн Західної Європи. Справжній
розквіт цього жанру спостерігався в Голландії та Фландрії (сучасна Бельгія) у
XVII ст.
Які деталі, характерні для
старовинних натюрмортів, зображені художником ви помітили?
-
Яке значення мають предмети, зображені на натюрмортах?
Амброзіус Босхарт Старший «Букет в арочному вікні».
Слайд 10. V. Випереджувальне завдання «Портрет
митця» (розповідь учнів).
Вінсент ван Гог (1853-1890) - голландський живописець, учитель, проповідник. Мав
загострене почуття милосердя, багато допомагав бідним. Однак сам жив у нестатках, самотньо.
Серед
шедеврів митця натюрморт «Соняшники».
Третій варіант:
зелено-блакитний фон, 91 × 72 см, Нова пінакотека, Мюнхен
Історія створення картини. Коли Вінсент ван Гог писав свої «Соняшники», в нього, навіть, не було грошей на купівлю фарби, і він звичайно ж не знав, що через сто років,
у 1987 році, одне з полотен з соняшниками буде продане за 22 мільйони фунтів стерлінгів (30,5 млн доларів на теперішній час). А поки що він писав брату Теодору: «У кожного
художника є свої улюблені квіти - своя
Всього було написано біля 19 картин з соняшнками.
Композиційно деякі з них відрізняються лише в незначних деталях: букет той самий, але різні вази, різний фон.
Четвертий варіант: жовтий фон, 92.1 × 73
см, Лондонська національна галерея
Підпис художника розташований збоку
на вазі з соняшниками, як і сама
картина, є своєрідною
«маркою» Ван Гога.
Слайд 11. Букет у квітковому натюрморті
може бути складеним з рослин або їх частин (гілочок, листя, плодів тощо). Головне,
щоб елементи букету гармонійно
поєднувались і утворювали вишукану композицію.
Слайд 12. Квіткові натюрморти можуть бути як реалістичні,
так і декоративні.
Фізкультхвлинка. Погляньте один на одного,
посміхніться, якщо ви любите свою Батьківщину - покладіть праву руку на серце;
якщо хочете миру та спокою в нашій країні - потисніть один одному руку.
VІ. Практичне завдання. Створення композиції «Квіти у
вазі».
Малюючи квітковий натюрморт, пам’ятайте, що:
- композиція натюрморту повинна бути виразною і природною;
- предмети натюрморту мають ясно читатися, не “розпадатися” на окремі
групи, бути пов’язаними між собою розташуванням, колоритом.
Слайди 13, 14. Послідовність виконання роботи
1.
Малюємо контур вази. Спочатку коло в центрі аркуша.
Зверху залишимо місце, щоб помістити шийку посудини і самі квіти.
2.
Домальовуємо шийку глечика у формі циліндра.
3.
Проводимо стебла і зображаємо бутони квіток.
4.
Далі потрібно надати форму вазі.
5.
Промальовуємо квіти і надаємо їм гарної форми.
6.
Потрібно акуратно стерти невидимі допоміжні лінії. Тепер
можна розфарбовувати.
7.
Вазу постараємося розфарбовувати, проводячи лінії вздовж
її контуру, щоб підкреслити форму й додати об'єм. Роздивіться уважно малюнок:
ліва сторона темніша, а права світліша, так як з цього боку падає світло.
Перехід повинен бути поступовий. У підстави самої вази і біля горловини більш
темні лінії. Їх теж проведемо вздовж контуру, продовжуючи форму вази. І
залишилося розфарбувати самі квіточки.
Інтерактивна вправа «Інтерв'ю».
-
Над якою темою працювали сьогодні на уроці?
-
Що нового дізналися?
-
Чи вдалося виконати
практичне завдання?
-
Чи був урок цікавим?
VІІІ . Домашнє
завдання:
Аналізувати кольорову гаму народного натюрморту.
Немає коментарів:
Дописати коментар